Folia grzewcza, czy pompa ciepła – co wybrać? Koszty montażu, porównanie.

Budowa nowego domu to konieczność odpowiedzenia sobie na dziesiątki pytań. Jednym z nich jest: jaki system ogrzewania wybrać? Osoby myślące o zdrowym i ekonomicznym rozwiązaniu rozważają zazwyczaj folie grzewcze, oraz pompy ciepła. Który system wybrać? Jakie są ich wady i zalety? Które będzie najlepsze dla mnie?

Pompa ciepła i folia grzewcza – zasady działania

Pompa ciepła – zasada działania i podstawowe informacje

Pompa ciepłą wykorzystuje transfer zgromadzonej w gruncie i powietrzy energii cieplnej do wnętrza budynku. Wykorzystuje się je do zasilania w ciepło także budynków użytkowych, składów i magazynów. Jest to wydajne system ocieplania, który zasilany jest prądem elektrycznym pochodzącym z sieci, lub paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu jest w stanie zapewnić komfortowe warunki temperaturowe w domu.


Folia grzewcza – zasada działania i podstawowe informacje

Folia grzewcza łączy w sobie zalety klasycznego ogrzewania podłogowego z nowoczesną technologią i oszczędnością. Ciepło powstaje dzięki ultracienkiej warstwie masy węglowej, przez którą płynie prąd. Ciepło w domu zapewnione jest przez wydajny system sterowania folią w każdym pomieszczeniu osobno, co daje możliwość wydajnego i oszczędnego ogrzewania domu.

Folia grzewcza jest niezależnym i bezpośrednim źródłem ciepła. Sam system produkuje i emituje ciepło i nie wymaga dodatkowych elementów jak piece, czy kotły.


Pompa ciepła, czy folie grzewcze – koszty systemu i montażu

Pompa ciepła – koszty instalacji

Jednym z kluczowych czynników przy wyborze systemu ogrzewania jest bez wątpienia cena montażu. Pompy ciepła należą do najdroższych systemów pod tym względem. Szacunkowy koszt kompletnej instalacji pompy ciepła w domu o pow. 100 m2, wraz z przystosowaniem kotłowni, zakupem systemu, opłaceniem ekipy montażowej, oraz rozporządzeniem ogrzewania w po domu wynosi zależnie od producenta i regionu od 36 000 zł do 46 000 zł.


Folie grzewcze – koszty instalacji

Folie grzewcze to system zdecydowanie korzystniejszy ekonomicznie od pompy ciepła. Różnica wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy zaoszczędzonych złotych na etapie samego montażu i zakupu systemu.

Szacuje się, że wyposażenie domu w pełny system ogrzewania podłogowego foliami i matami grzewczymi wyniesie między 15 000 zł, a 20 000 zł. W koszty wliczone są wszystkie elementy systemu, oraz montaż przez wykwalifikowanych specjalistów. Ostateczny koszt instalacji zależy od układu pomieszczeń, mocy folii i wybranych podzespołów. Jeśli chcesz poznać dokładne koszty instalacji w Twoim domu kliknij ten link i uzupełnij prosty formularz.


Niższe koszty biorą się ze znacznie mniej skomplikowanej mechanicznie budowy, lecz znacznie bardziej zaawansowanej technologii produkcji i działania. Szybki i czysty montaż znacznie wpływa na obniżenie kosztów instalacji. Doświadczona ekipa montażowa naszej firmy przeprowadza montaż w 1-2 dni co skutecznie obniża koszty instalacji.


Pompa ciepła i folia grzewcza – z czego składają się systemy?

Pompa ciepła – z czego składa się system?

System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części:

  • systemu źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska; 
  • samej pompy ciepła, która powoduje, że odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne; 
  • oraz systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu.

Pompa ciepła w domu jenorodzinnym

 

Wizualizacja elementów pompy ciepła.Pompa ciepła posiada wiele ruchomych części i sam system jest niezwykle skomplikowany i zawiera wiele elementów. Ze względu na to standardowa gwarancja obejmuje zazwyczaj 24 miesiące i tylko wtedy, gdy pompa poddawana jest przeglądom kosztującym zależnie od systemu 400-800zł rocznie.


Folia grzewcza – elementy systemu

Folia grzewcza to jednolity system, który składa się z:

  • folii, lub maty grzewczej
  • termoregulatora

Folia grzewcza pod płytki i panele

 

Przekrój przez folie podłogę z wykonanym systemem folii grzewczej. źródło: termofol.plSystem ogrzewania folią grzewczą dzięki prostej budowie, braku ruchomych elementów i bezbłędnemu montażowi objęty jest 25 letnią gwarancją. Nie wymaga też przeglądów i konserwacji co pomaga oszczędzić dodatkowe kilkaset złotych w ciągu roku.


Pompa ciepła vs. folie grzewcze – które rozwiązanie wybrać?

Wybór systemu ogrzewania nie jest prosty, bo rzutuje na użytkowanie domu przez lata.

Pompy ciepła są znanym i stosowanym rozwiązaniem, lecz niezwykle drogi montaż, konieczność przeznaczenia dodatkowego miejsca na samą pompę ciepła, zbiornik, wyprowadzenie rur i rozprowadzenie ich po części mieszkalnej skutecznie zwraca oczy inwestorów w stronę mniej kłopotliwych systemów.

Folia grzewcza dzięki niższym kosztom, brakiem problemów z gospodarowaniem dodatkowego miejsca, bezproblemową obsługą i montażem powoduje, że staje się coraz częściej wybieranym systemem przez inwestorów, którzy szukają sprawdzonego, ekonomicznego i niezwykle wydajnego systemu ogrzewania do swojego domu.

Więcej artykułów:

ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – wady, zalety porównanie.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jak działa, zalety, wady, porównanie podłogowych ogrzewań elektrycznych Ogrzewanie podłogowe elektryczne – wporwadzenie. Ogrzewanie  elektryczne to nowoczesny sposób zapewnienia komfortu termicznego w

Spis treści